Przegląd fryzur w stylu retro

13:47

Bez odpowiedniej fryzury, nawet najpiękniejsza sukienka w stylu retro traci swój charakter. W mojej opinii, to przede wszystkim włosy i makijaż "robią" całą retro stylizację

Któż z nas nie kojarzy tego i innych filmików z serii?Do przełomu XIX i XX wieku królowały długie włosy. I wojna światowa, która wywróciła świat do góry nogami, miała swój wpływ na styl i modę. Zjawisko emancypacji tym razem zrewolucjonizowało wygląd kobiet, pojawił się typ chłopczycy wykluczający definitywnie długie włosy. Nasz rodak, Antoni Cierplikowski, w 1909, w Paryżu obciął “na chłopca” francuską aktorkę Evę Lavallierę. Panie zaczęły więc masowo ścinać włosy, czesząc się z grzywką nad czołem i pejsikami przy uszach, wyskubywać brwi w wąski łuk.10 lat później, w 1920 roku Asta Nielsen do roli „Hamleta” obcięła włosy na krótko. Jej fryzura stała się w Niemczech bardzo popularna – co przeraziło wielu mężczyzn. Pod wpływem tej mody francuska projektantka mody Coco Chanel także przycięła sobie włosy w 1916 roku, a później opowiadała, że spaliła sobie włosy nad kuchenką.

 
Pola NegriLouise Brooks

Marion Davies
Jednak już w latach trzydziestych nastąpił kolejny zwrot ku kobiecości. Włosy znów stały się dłuższe, zaczęto je układać w loczki i drobne fale, utrzymujące się dzięki trwalej ondulacji.Vivien Leigh

Marlene DietrichW kolejnej dekadzie włosy zaczęto zwijać w coraz bardziej wymyślne fryzury, tutaj królowały victory rolls. 

Carole Landis

Rita Hayworth

Betty Grable

Carmen Miranda


W latach 30 i 40, to gwiazdy kina wyznaczały trendy - zarówno jak w modzie, jak i w stylach uczesania - kok Betty Grable, loczki Betty Davis czy lśniące fale Veronicy Lake -przenosiły się na ulicę.

Na początku lat pięćdziesiątych włosy znów uległy skróceniu, jednak już nie tak drastycznie jak w latach 20. Najczęściej układano je w miękkie, eleganckie fale. Tradycyjna kobieta pozostaje w domu, jednak nadal jest elegancka i idealna - stąd taka fryzura, która nie przeszkadza jej w pracach domowych, a jednak dodaje szyku. Oczywiście równocześnie obok, kobiety nadal nosiły długie włosy, jednak upięte w eleganckie koki, które staną się bardzo popularne w latach 60. W latach 50 popularne staną się dodatki do włosów - kwiaty, spinki, opaski.

Grace Kelly

 Ann Miller


Elizabeth Taylor

Marylin Monroe


Mimo miłości do mody retro nie zdecydowałam się na obcięcie włosów. Dlatego następnym razem pokażę jak radzę sobie z moimi bardzo długimi włosami i czy z takich włosów da się stworzyć fryzury w stylu retro.

Polecam także:

0 komentarze

Popularne posty

Facebook