W stylu Brigitte Bardot

20:44

Ten wzór, obok kropek, groszków bardzo mocno kojarzy się ze stylem lat 50. Wszystko za sprawą bogini kina, Brigitte Bardot, która rozsławiła tę "kratę obrsusową".Jednak jej historia pochodzi sprzed ponad 400 lat i to z Malezji, która to w XVII wieku była potężnym ośrodkiem tekstylnym. Tkanina zwana inaczej gingham, pochodzi  pochodzi od lokalnego słowa "genggand" (pasiasty). Początkowo był to wzór w paski, które następnie zdublowano i odwrócono uzyskując charakterystyczną kratkę. Zawsze tworzy ją kolor biały, niezbędny do uzyskania kontrastu z drugą barwą. Powszechnie stosowana nazwa to kratka vichy. Ta nazwa pochodzi z kolei z francuskiej miejscowości Vichy, gdzie w w XIX wieku produkowano obrusy, zasłony i serwetki w ten charakterystyczny wzór. 

Suknia, ok.1865

W latach 20 XX kratka vichy uważana była podstawą letniej garderoby (później zaczęły dominować marynarskie wzory).  W latach 40  ponownie pojawia się na szortach, topach i kostiumach kąpielowyh gwiazd Hollywood. Ten wzór nosi  Katherine Hepburn w filmie „The Philadelphia Story” czy Dorotka, w „Czarnoksiężniku z Oz”.  


Katalog, lata 20

Katherine Hepburn "Filadelfijska opowieść"

Judy Garland w "Czarnoksiężniku z Oz"W 1959 roku, Brigitte Bardot, na swój ślub z Jacquem Charrierem zakłada właśnie sukienkę w taki wzór. Wywołało to niemały skandal, jednak efekt był taki, że popularność kratki wzrosła jeszcze mocniej. 
Ja na potrzeby prezentacji tej sukienki, zrezygnowałam z moich tradycyjnych retro upięć i postawiłam na fryzurę w stylu Bardotki :) Polecam także:

1 komentarze

  1. Cudna sukienka.

    Być może zainteresuje cię historia opisana na moim blogu.Czas akcji: 1900 rok.
    https://morderstwo-w-hotelu.blogspot.com/
    Proszę, zajrzyj.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Facebook