Co Ty właściwie masz pod sukienką?

17:37

Gdybym za każdym razem dostawała złotówkę za to pytanie, mogłabym sobie kupić już kilka kolejnych sukienek ;)
Jeden z moich ukochanych elementów mody lat 50, to co różni zwykłą sukienkę od stylizacji na tamte lata to właśnie halka typu petticoat. 


Halki zaczęły być noszone pod koniec XVI wieku. Zakładano je, aby nadać kształt ubraniom, taka halka czyniła ze spódnicy ładny owal, co podkreślało wąską talię i optycznie powiększało biust. XVIII -wieczne halki wykonane były z wełny lub jedwabiu, czasami były także pikowane.
Na początku XIX wieku, sukienki stały węższe, ale tak jak  walc zyskiwał na popularności, tak i szerokie suknie powróciły. Halki były noszone na obręczach, a pozycja szerokich sukien i halek trzymała się mniej więcej do 1870 roku, kiedy to zaczęła królować turniura. Początek XX to dominacja węższych krojów. W tym też okresie widać jak bardzo historia wpływała na modę - w trakcie Wielkiego Kryzysu zrezygnowano  szerokich sukienek, podobnie rzecz miała się w czasie II wojny światowej, gdy materiały, tkaniny, były wykorzystywane do innych celów. 
W 1947, Christian Dior przywrócił do życia szerokie, szyte z pełnego koła sukienki, a co za tym idzie usztywnione halki. W tym okresie halki wykonywano z szyfonu, tafty nylonowej i organzy i były dostępne w pojedynczych warstwach, ale nierzadko spotykało się dwu- i trzywarstwowe.

Doris Day
Kiedy zaczynałam się bawić w retro, z pomocą mamy próbowałam coś uszyć, ale efekt nie był zadowalający. Obecnie na zagranicznych aukcjach można dostać petticoat w najróżniejszych kolorach, już za 50-70 zł. Nieustannie wzdycham do tych halek - www.dorisdesigns.co.uk, może kiedyś uda mi się którąś kupić.


Sukienka - Lindy Bop, lewa strona - bez halki, prawa - z :)Sukienka - aliexpress, lewa strona bez halki, prawa z :)
tu już chyba nie muszę pisać ;)
Uwielbiam ten efekt jaki daje halka, to jak spódnica czy sukienka się układa. Aż mi czasami żal z nich rezygnować latem, ale halka z organzy daje efekt sauny.  Z kolei zimą to kolejna warstwa grzewcza ;)
Jakiś czas temu Vixen Vintage napisała ciekawy artykuł o tym jak nosić petticoat, aby efekt był idealny.Polecam także:

0 komentarze

Popularne posty

Facebook